A 7 legfontosabb terület, amire az alma jótékonyan hat.

Az alma a legelterjedtebb és legkedveltebb gyümölcs hazánkban.

Itt az ősz újra. Még a tél beállta előtt erősítsük meg szervezetünket, de ne mindenféle készre gyártott kapszulával, hanem ha lehet az adott időszakra jellemző idény gyümölcsökkel és zöldségekkel.  Ha mégis kiegészítenénk vitaminbevitelünket a készre gyártottakkal, akkor azok közül válasszuk a természetes alapanyagokból készült termékeket.

Magyarországon a legjellemzőbb őszi gyümölcs az alma. A számos érv közül, ami mellette szól, az egyik, hogy hazánkban sokféle fajtája ismert és termeszthető. Vannak nyári és téli almafajták is, tehát egész évben rendelkezésünkre áll.

A legismertebbek a jonatán, a starking, a golden, az idared,a jonagold és nagyon népszerű a – Laci jók a fogaid – reklámban látott zöld színű alma is, aminek a neve Granny Smith. Találtam róla egy érdekes cikket, hogy miért lett ez a neve.

Az alma kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, ezért egészségünk megőrzéséhez, rendkívül fontos a fogyasztása.  Olyan vitaminokat (A, B, C-vitamin, folsav…), nyomelemeket (kálcium, kálium, magnézium, foszfor…) tartalmaz, amire a szervezetnek nagy szüksége van.

Az almát leginkább nyersen (megmosva) fogyasztjuk , de változatos módon tudjuk felhasználni az ételeink elkészítésénél is. Készíthetünk levest, kompótot, ivólét, tehetjük salátába, süteménybe, húsköretnek, de meg is száríthatjuk almacsipsznek. Szerencsére a feldolgozás során is megőrzi hatóanyagainak nagyobb részét.

A 7 legfontosabb terület, amire az alma jótékonyan hat:

  1. Gyomorproblémákra

Savainak köszönhetően jótékonyan hat az emésztésre. Sokan azért nem esznek almát, mert azt gondolják, hogy túl nagy a savképző hatása, valójában az alma megköti a gyomorsavat. Az almával a székrekedés és a hasmenés is ugyanúgy orvosolható. Rostban gazdag, ami szintén ezt segíti elő.

  1. Méregtelenítésre

A rostjainak egyharmadát adó pektin a gyomorban és a belekben úgy viselkedik, mint egy szivacs. Magába szívja az emésztőrendszerből a káros anyagokat és ezek a székletürítéssel távoznak, megakadályozva ezzel, hogy a méreganyagok felszívódjanak a szervezetbe.

  1. Fogyásra

Előző két pontban leírtak egyúttal a fogyást is elősegítik. Az alma kalóriatartalma alacsony, csupán 50 kalória található 100 gramm almában. Viszont sok energiát kapunk tőle, és két étkezés között fogyasztva hosszan jóllakottnak érezzük magunkat. Később kezdünk újra enni, tehát aznap kevesebb ételt vittünk be a szervezetünkbe.  A benne lévő pektin bevonja a vékonybél falát, így lassítja a cukor felszívódását, stabil marad a vércukorszintünk és az inzulintermelésünk.

  1. Szívvédő

A már említett pektin, a kálium és a többi növényi hatóanyag alacsonyan tartja a vér koleszterin szintjét is, ezzel megakadályozza, hogy az érfalak elmeszesedjenek és „elduguljanak”. Az elmeszesedett érfalak szívinfarktushoz és más betegségekhez is vezethetnek.

  1. Immunerősítő

Az almában található több mint 30 féle vitamin, és különösen a quercetin nevű növényi hatóanyag feltúrbózza a szervezetünket, és rendkívül ellenállóvá tesz bennünket a betegségekkel szemben. A vírusok és baktériumok támadásai ellen vessük be az almát! Együnk minden nap 1-2 almát és szervezetünk ellenállóbb lesz, mint valaha.

  • Napi egy alma, az orvost távol, tartja! – szól a népi bölcsesség. –
  1. Agyműködés

A quercetin az agyat is védi a káros anyagoktól, és ezáltal megelőzhetőek az Alzheimer és a Parkinson-kór. Gyümölcscukor tartalma hatására fokozódik azon vivőanyagok termelése, amelyek az agy idegcelláit kötik össze. A frissen facsart almalé kortyolgatása élénkítő hatású pl. egy vizsga előtt is.

  1. Bőrszépítő

Az alma remek vízhajtó, vértisztító és fertőtlenítő is egyben. A héjában lévő pektin sokáig feszesen tartja azt. Ettől marad sokáig ropogós és lédús a gyümölcs, mert hosszan megtartja nedvességtartalmát. Ezért is nagy kedvenc az alma, mert télen is sokáig eltartható. Ha sok almát fogyasztunk bőrünk ugyanolyan szép, ragyogó , rugalmas lesz mint a „mosolygós alma”.

Tehát együnk sok-sok almát, hogy megőrizzük egészségünket!

Share the joy

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.